W trosce o środowisko: powody, dla których obywamy się bez oleju palmowego!

W trosce o środowisko: powody, dla których obywamy się bez oleju palmowego!

Olej palmowy – najtańszy olej roślinny na rynku – kryje się w tak wielu produktach... ale nie u nas! Dlaczego olej palmowy zdecydowanie nie wchodzi w rachubę?

Ikona

Żaden inny olej nie jest produkowany w takich ilościach jak olej palmowy. W sezonie 2019/20 na całym świecie wyprodukowano 72,86 mln ton - to dwa razy więcej niż w 2002/03! A jak osiągnąć tak imponujący wzrost? Bardzo prosto: poprzez podwojenie powierzchni uprawy. Dobre warunki pod uprawę palmy olejowej panują na terenach znajdujących się w krajach sfery tropikalnej, gdzie dostępna jest tania siła robocza, a prawa człowieka i ochrona środowiska nie należą do priorytetów. Zawłaszczanie ziemi, praca dzieci i niewolnicze warunki pracy nie są rzadkością na dużych plantacjach. Amnesty International oskarża producentów kosmetyków o łamanie praw człowieka na plantacjach, z których surowiec pozyskują znane firmy, takie jak Nestlé, Proctor & Gamble czy Unilever. Amnesty potępiła dzienne pensje w wysokości 1,41 €, bezpośredni kontakt z trującymi zabójcami chwastów oraz zaangażowanie dzieci w wieku 8-14 lat, z których część musiała wykonywać bardzo niebezpieczną pracę.

Twarde fakty

  • 72,86 mln ton oleju palmowego wyprodukowano na całym świecie w sezonie 2019/20, czyli dwa razy więcej niż w 2002/03!
  • Same Indonezja i Malezja wytwarzają 3/4 światowej produkcji oleju palmowego
  • Indonezja poświęciła już połowę obszaru lasów deszczowych na plantacje palmy olejowej!
  • Olej palmowy jest sprzedawany jako tania alternatywa dla paliw kopalnych
  • 90% oleju palmowego produkowanego na całym świecie jest przeznaczone na rynek europejski (przy wsparciu Agardiesel)

Zielona ropa naftowa? Abolutnie nie!

Promowanie biodiesla też nie jest rozwiązaniem, bo jeden hektar lasu deszczowego magazynuje 300 ton węgla, a jeden hektar plantacji palmy olejowej tylko 40 ton. Ochrona lasów deszczowych byłaby lepszym sposobem ochrony klimatu.

W kosmetyce olej palmowy to tak naprawdę tylko tani wypełniacz. Nie wykazuje żadnych szczególnych właściwości pielęgnacyjnych. Także w artykułach spożywczych dodawanie oleju palmowego to tylko jeden ze sposobów na zmaksymalizowanie zysku ze sprzedaży, bo istnieje wiele zdrowszych alternatyw!

Zanim wybierzesz produkt, przeczytaj uważnie listę składników, staraj się unikać oleju palmowego i częściej spożywaj czyste, nieprzetworzone produkty roślinne. Dla naszego środowiska i naszego klimatu!

Do kompletu polecamy