Trądzik różowaty: 7 wskazówek, które pomogą zmniejszyć zaczerwienienie

Trądzik różowaty: 7 wskazówek, które pomogą zmniejszyć zaczerwienienie

Zaczerwienienia i podrażnienia na twarzy często pojawiają się między 30 a 40 rokiem życia. Stany zapalne skóry i osłabione naczynka krwionośne często są dziedziczne. Z tego artykułu dowiesz się, jak pomóc swojej skórze uporać się z tym problemem.

Ikona

Skąd bierze się trądzik różowaty i jak powstaje?

Trądzik różowaty to zapalna choroba skóry twarzy, która zwykle pojawia się po raz pierwszy między 30 a 40 rokiem życia. Typowe zaczerwienienie występuje głównie w środkowej części twarzy, wokół nosa i policzków. Najwięcej przypadków rozpoznaje się wśród kobiet, jednak mężczyźni też chorują i często choroba ma u nich o wiele cięższy przebieg.

Przyczyny i możliwe skutki nagłego pojawienia się zaczerwienienia i widocznie podrażnionych, powiększonych naczyń krwionośnych nie zostały jeszcze do końca wyjaśnione. Często ma to podłoże genetyczne, ale może to być również mieszanka różnych czynników, także tych związanych z dietą, stresem czy zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Istnieją różne stopnie nasilenia, które różnią się bardziej zauważalnym zaczerwienieniem z pękniętymi naczynkami i innymi zmianami skórnymi, takimi jak łuszczące się plamy, a nawet obrzęki i krosty. Zwłaszcza u mężczyzn, u których choroba przybrała ciężki przebieg, może pojawić się typowa guzowata zmiana na nosie.

Jeśli zauważysz na twarzy obszary objęte stanem zapalnym i zaczerwienienia, których przyczyny nie możesz ustalić, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista z odpowiednim doświadczeniem natychmiast udzieli pomocnych wskazówek dotyczących pielęgnacji, a w razie potrzeby wypisze przynoszące ulgę leki.

Co pomaga przy trądziku różowatym?

Internet jest pełen świetnych porad i wskazówek, co może przynieść ulgę w trądziku różowatym. Radzimy być tutaj trochę ostrożnym i raczej wypróbować jedną metodę po drugiej i zobaczyć, które nasze działania przynoszą poprawę.

Często można spotkać się z informacjami, że spożywanie kawy, herbaty lub alkoholu, a także ostrych przypraw czy wystawianie się bezpośrednio na działanie promieni słonecznych może nasilać objawy choroby. Istnieje jednak niewiele badań naukowych na ten temat.

W codziennej pielęgnacji skóry możesz wypróbować produkty o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Zwróć uwagę na takie składniki, jak krwawnik pospolity, oczar wirginijski, ruszczyk kolczasty, nagietek, rumianek lub pokrzywa, ponieważ dzięki swojemu działaniu uspokajającemu mogą pomóc złagodzić objawy.

7 wskazówek, które pomogą zmniejszyć zaczerwienienie:

  1. Delikatne oczyszczanie twarzy letnią wodą - zimna lub gorąca działa drażniąco. Aby złagodzić zaczerwienienia, zalecamy oczyszczanie olejkiem, np. naszym olejkiem Cleansing & Detox oraz 7 Skin Method z tonikiem Farewell Rosacea. Pamiętaj, aby obchodzić się ze skórą bardzo delikatnie. Unikaj pocierania jej ręcznikiem.
  2. Unikaj kosmetyków ze zbędnymi wypełniaczami i dodatkami oraz zwracaj uwagę na wysokiej jakości składniki.
  3. Unikaj również składników drażniących : Olejki eteryczne są wspaniałe dla naszej skóry, ale pamiętaj, że istnieją olejki, które mają szczególnie stymulujący lub wspomagający krążenie efekt i dlatego nie są zalecane w przypadku zaczerwienienia. Dobrym przykładem jest tutaj mięta – może być bardzo zbawienna na przebarwienia, ale dla podrażnionej i zaczerwienionej skóry nie będzie dobrym wyborem...
  4. Unikaj stosowania maseczek zawierających peelingi lub kwasy owocowe . Zamiast tego zastosuj Farewell Rosacea Mask z ruszczykiem, która wzmacnia naczynia krwionośne i natychmiast łagodzi zaczerwienienia.
  5. Ochrona przed słońcem : Staraj się unikać bezpośredniego światła słonecznego i koniecznie używaj produktów, które oferują ochronę przeciwsłoneczną. Np. naszego ochronnego olejku do twarzy.
  6. Mniej znaczy więcej: Makijaż jest dozwolony, ale zwróć uwagę na składniki podkładu lub korektora, którymi chcesz zakryć zaczerwienienia. Polecamy używanie tylko tych produktów do makijażu, które są dla Ciebie koniecznością. Czasami Twoja skóra po prostu potrzebuje odpoczynku, a na to możesz sobie pozwolić pracując w trybie Home Office :)
  7. Zapisuj w swoim kalendarzu, kiedy Twoja skóra wygląda wyjątkowo dobrze/źle. W życiu spotykamy wyzwalacze, pokarmy lub sytuacje życiowe, takie jak stres, które zwiększają lub zmniejszają zaczerwienienie ...

Pomoc w nagłych wypadkach DIY Aloe Vera

W ostrych fazach z silnym zaczerwienieniem może pomóc świeży żel Aloe Vera. Uwielbiamy odżywcze i chłodzące działanie żelu, a także natychmiastowe i skuteczne ukojenie zaczerwienienia.

  • Nałóż trochę świeżego, otrzymanego bezpośrednio z rośliny Aloe Vera, żelu na zaczerwienione miejsca. Liście można już kupić na różnych targach ekologicznych i trzymać je przez jakiś czas w lodówce.
  • Pozostaw na chwilę, aż żel wyschnie i dokładnie zmyj letnią wodą.
  • Możesz użyć tej sztuczki dwa razy dziennie, aby odetchnąć z ulgą, ale zwróć uwagę na to, jak reaguje Twoja skóra i w razie potrzeby zmniejsz częstotliwość!

Do kompletu polecamy