Wspieramy kobiety o statusie uchodźcy! Specjalna zbiórka funduszy.

Wspieramy kobiety o statusie uchodźcy! Specjalna zbiórka funduszy.

Z okazji Dnia Kobiet wspieramy programy pomocy UNHCR dla kobiet o statusie uchodźcy datkami w wysokości 1 € z każdego zamówienia złożonego w dniach 8.03. - 10.03.2022. Obecna sytuacja na Ukrainie uświadamia nam wszystkim, jak nagła ucieczka może stać się ostatnią deską ratunku z niepewnej sytuacji.

Ikona

Czy możesz sobie wyobrazić, że musisz opuścić swój kraj rodzinny przez wojnę lub z powodu przynależności do prześladowanej grupy etnicznej? Być może nadal jesteś w ciąży lub masz ze sobą dzieci? Mamy wpływ na to, przez co muszą przejść uciekające kobiety, dlatego wspieramy inicjatywę UNHCR "Frauen auf der Flucht" z okazji 111. Dnia Kobiet.

82,4 mln osób jest przesiedlonych na całym świecie, większość z nich we własnym kraju ojczystym. Połowa z nich to kobiety i dziewczęta. Obecna sytuacja na Ukrainie uświadamia nam wszystkim, jak nagła ucieczka może stać się ostatnią deską ratunku z niepewnej sytuacji, także w Europie. 68% przesiedleńców pochodzi z zaledwie 5 krajów: Syrii, Wenezueli, Afganistanu, Sudanu Południowego, Birmy. W rzeczywistości w wielu przypadkach kobiety i dziewczęta są najbardziej dotknięte koniecznością ucieczki. Jako przykład mozna podać Afganistan, gdzie 80% osób wewnętrznie przesiedlonych w 2021 r. stanowiły kobiety i dzieci.

85% uchodźców jest przyjmowanych przez kraje o niskim wskaźniku dochodów. To fakt, który liderzy wysoce uprzemysłowionych krajów chętnie pomijają milczeniem.

Kiedy ich własne życie jest zagrożone i nie ma perspektyw na lepszą przyszłość dla ich dzieci, wiele kobiet ma tylko jedno wyjście: ucieczka do innego kraju, a nawet na inny kontynent. Wielu słyszy o "rajskiej" Europie, „krainie nieograniczonych możliwości”. Tam wszystko byłoby lepsze, np. łatwo jest znaleźć pracę, a nawet studiować. Niestety rzeczywistość jest inna i wiele przybyłych tkwi w obozach dla uchodźców, takich jak Moria – bez pozwolenia na pracę i bez perspektyw. Smutna prawda jest taka, że dla wielu podróż do "Ziemi Obiecanej" kończy się niewolnictwem i wykorzystywaniem seksualnym.

Prześladowania i / lub zagrożenie dla zdrowia i życia zmuszają wielu do opuszczenia swoich domów i zainwestowania dużej ilości pieniędzy, czasu i cierpienia.

Warunki na uchodźstwie są niepewne:
Ryzyko doświadczenia przemocy seksualnej, brak ochrony, brak możliwości zadbania o podstawową higienę, a często również brak dostępu do żywności przez wiele dni.

Obecna sytuacja związana z COVID-19 dodatkowo komplikuje sytuację. W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja osób, które już przed pandemią znajdowały się na marginesie społeczeństwa lub były tym zagrożone, uległa znacznemu pogorszeniu. Nasiliła się przemoc wobec uciekających kobiet, nie tylko w ich krajach ojczystych. Sektor niskich płac i nieformalne miejsca pracy często całkowicie upadały w wyniku pandemii, w wyniku czego wiele kobiet straciło środki do życia.

Dlaczego kobiety uciekają

Kobiety przymusowo zmieniają miejsce pobytu z tych samych powodów co mężczyźni: zaangażowania politycznego, przekonań lub przynależności do określonej grupy etnicznej lub społecznej. Istnieją jednak dodatkowe powody, które nie wpływają w równym stopniu na mężczyzn.

Powody ucieczki często notowane w przypadku kobiet obejmują m.in. wykorzystywanie seksualne, okaleczanie żeńskich narządów płciowych, przymusowe małżeństwa lub przemoc domową.

Ucieczka niesie szczególne wysokie ryzyko dla kobiet. Wiele z nich ucieka ze swoimi dziećmi. Niestety dostęp do artykułów higienicznych często jest bardzo utrodniony. Bywa, że kobiety w ciąży, jak również osoby chore, nie mają dostępu do profesjonalnej opieki medycznej.

Organizacje pomocowe odgrywają kluczową rolę w tym obszarze: na przykład zapewniają, że dzieci urodzone podczas ucieczki otrzymują akty urodzenia. UNHCR pracuje również nad zapewnieniem, aby kobiety mogły przekazywać swoje obywatelstwo dzieciom, aby nie było dzieci bezpaństwowców oraz aby specyficzne potrzeby kobiet były odpowiednio uwzględniane w procedurach azylowych.

Pomimo tych wszystkich przeszkód, kobiety i dziewczęta wykazują dużą odporność, pomysłowość i odwagę w rozwiązywaniu tych problemów. W wielu przypadkach to właśnie oni znajdują siłę, by odbudować nie tylko swoje życie, ale także życie swoich rodzin.

UNHCR dba opotrzeby kobiet za pośrednictwem wszystkich swoich programów pomocy, które m.in. zapewnieniają bezpieczne schronienie i swobodny dostęp do urządzeń sanitarnych. Ponadto UNHCR organizuje programy mające na celu pomoc kobietom i dziewczętom w doskonaleniu umiejętności przywódczych, pokonywaniu barier w edukacji i wykorzystywaniu możliwości.

Chcielibyśmy razem z Tobą wesprzeć działalność UNHCR :

Nasza kampania z okazji Dnia Kobiet wspiera specjalne programy niosące pomoc kobietom o statusie uchodźcy kwotą 1 € z każdego zamówienia złożonego w dniach 08.03.-10.03.2022.

Możesz również przekazać darowiznę w dowolnej kwocie przelewem bezpośrednio kierowanym na oficjalne konto UNHCR:

Konto UNHCR 0958 3600 300 w Bank Austria, BLZ 12000
IBAN: AT 3911 0000 95836 00300
BIC: BKAUATWW
Tytuł przelewu: Frauen auf der Flucht

Do kompletu polecamy

-10% Voucher dla Ciebie!

Obraz tła biuletynu

− Newsletter −

Oh hey!

To my - zespół Pure Skin Food! Chcemy pomóc Twojej skórze wyglądać olśniewająco. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj
10% rabatu przy następnym zamówieniu!

Zapisując się do newslettera, zgadzasz się na przetwarzanie podanych danych w ramach naszej polityki prywatności.